Незабутні постаті

Тельнюк-Адамчук Володимир Володимирович

10.04.2012

(4.11.1936 – 17.12.2003)

В.В. Тельнюк-Адамчук народився 4 листопада 1936 р. у с. Іскрівка Якимівського району Запорізької області. Закінчив Київський політехнічний інститут у 1958 р. та механіко-математичний факультет Київського університету у 1965 р. Захистив у 1970 р. кандидатську дисертацію на тему “Положения и собственные движения 520 околополюсных звезд”.
Працював в АО КУ з 1962 р. на посадах завідувача відділом короткострокових прогнозів сонячних спалахів, завідувача відділом астрометрії, директора обсерваторії, провідного наукового співробітника.
Основний напрямок наукової роботи – фундаментальна астрометрія. Ним переопрацьовані меридіанні спостереження Фабриціуса, київського астронома XIX сторіччя, та створено зведений каталог положень і власних рухів 520 близполюсних зірок. Спільно із вченими Інституту Прикладної астрономії Російської АН Тельнюк-Адамчук розробив програму CONFOR для зв’язку оптичної та радіоінтерферометричної небесних систем відліку, обґрунтував використання фіксованих проміжних систем опорних зірок у полях з радіоджерелами та організував кооперативні меридіанні та астрофотографічні спостереження для досягнення мети програми. У 1992 р. захистив докторську дисертацію на тему “Зведені каталоги навколополюсних та яскравих зір і зв’язок радіоінтерферометричної та оптичної систем відліку”.
Разом із співробітниками Головної астрономічної обсерваторії НАНУ була започаткована програма створення сучасного астрометричного приладу – Київського аксіального меридіанного кола (МАК). Активна діяльність Тельнюка-Адамчука у розвитку та встановленню сучасної оптичної системи відліку відмічена Премією ім. М. Барабашова НАН України.
Він є автором близько 130 наукових робіт, в тому числі 5 монографій: (Тельнюк-Адамчук В.В. Положення й собственные движения 520 близ-полюсных звезд. Киев, 1969. 216 с.; Чернега Н.А., Грегуль А.Я., Тельнюк-Адамчук В.В. и др. Положення ярких звезд. Киев, 1982. 72 с.; A.A.Molotaj, V.V.Tel’nyuk-Adamchuk, N.A.Chernega, N.D.Kanivec’. Compiled Catalogue of positions and proper motions of 5115 bright stars for epoch end equinox J2000.0. Зовнішторгвидав України, 1993р. 134с.)
Тельнюк-Адамчук протягом значного часу був одним із провідних науковців Астрономічної обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка: з 1973 по 1983 рр. завідував відділом короткострокових прогнозів сонячних спалахів, з 1988 року – завідуючим відділу астрометрії, з 1987 по 2001 рр. очолював діяльність обсерваторії на посаді директора. Він був одним із організаторів Української астрономічної асоціації та довгий час обіймав посаду віце-президента УАА, був членом комісії Міжнародної астрономічної спілки і членом Європейського астрономічного товариства.

Клещонок В.В.