Цикл лекцій

Студентська літня практика в ІТФ НАН України

Цикли лекцій та семінарів для студентів 3 курсу

4 – 15 червня

Перше заняття відбудеться в понеділок, 4 червня, в ауд. 347 (ВІРГО-класі) Інституту теоретичної фізики ім. М.М.Боголюбова, об 11.00.

Дана практика для студентів групи КТП (а також інших зацікавлених студентів, включаючи групу ФВЕ) фізичного факультету КНУ проводиться щорічно, починаючи з 2010 року, під загальним керівництвом Олексія Боярського (ІТФ). Цього року безпосереднім керівником практики є Артем Івашко (КНУ).

Мета практики: вивчити Стандартну модель фізики елементарних частинок (СМ), роблячи наголос на проблеми, з якими зіткнулась наука з моменту появи квантової механіки та спеціальної теорії відносності. Ми розповімо як, намагаючись добитися повного (яке включає всі відомі процеси), самоузгодженого (не маючого внутрішніх протирічь) та замкненого (відкриті всі необхідні частинки) опису фундаментальних складових речовини вченим приходилося припускати існування нових частинок та підвищувати енергію прискорювачів для перевірки цих припущень. Ми продемонструємо, що цей процес замкнувся з побудовою СМ, єдиним недостаючим елементом якої залишається бозон Хігса, свідоцтва уснування якого були знайдені на LHC в 2011 році, після чого було об’явлено, що в 2012 році бозон Хігса Стандартної моделі або відкриють, або виключать його існування. Мета практики — не глубоке систематичне вивчення всіх питань, необхідних для роботи в широкій області фізики частинок в СМ та за її межами, а отримання загальної картини та розуміння процесів, які в ній відбуваються. Тому курс буде поєднувати детальне вивчення деяких аспектів теорії, необхідне для розуміння процесів Стандартної моделі, в тому числі таких, які зазвичай не знаходяться в центрі курсів теорії поля; деяких історичних питань; експериментальних перевірок теоретичних передбачень. Вивчення буде проходити не тільки и не стільки в вигляді лекцій, але в вигляді спільного обговорення (з наявністю підготовленого доповідача по кожній темі), а також розв’язку задач. Для досягнення цих цілей знадобиться концентрація та багато самостійної роботи (крім спільних занять) протягом 10 днів (2 робочі тижні по 5 днів) чистого часу.

Попередні знання: релятивістська квантова механіка, вступ до квантової теориї поля (на рівні весняного інтенсиву).

До УВАГИ зацікавлених студентів 2 курсу, які планують відвідати цю практику паралельно з практикою для 2 курсу, яка відбудеться наступного тижня, прошу повідомити про це мене або Артема Івашко (tyomaiva@gmail.com).

Питання, які планується розібрати протягом практики:
1. Проблеми з унітарністю на високих енергіях в теорії Фермі, необхідність введення масивних векторних бозонів для розв’язку цих проблем.
2. Поява нових проблем з унітарністью в теорії з масивними векторними бозонами, введення нових частинок разом з накладанням умов симетрії Янга-Мілса, які слідують з вимоги збереження унітарності.
3. Проблеми опису масивних калібрувальних теорій, механізм Хігса спонтанного порушення калібрувальної симетрії як розв’язок цих проблем.
4. Теорія сильних взаємодій та її зв’язок з електрослабкою теорією. Загальна структура Стандартної моделі.
5. Експериментальна перевірка Стандартної моделі, включаючи перспективи детектування бозону Хігса на LHC.

Запрошуються всі бажаючі!